Dil Peyniri (500 Gr.)

Dil Peyniri (500 Gr.)

40,00TL

Dil Peyniri

Kars , Erzurum ve Ardahan yöresine ait bir peynir olan dil peyniri, çeçil peynirine benzer bir peynirdir. Dil peyniri, çeçil peyniri gibi lifli bir yapıya sahiptir ve tam yağlı koyun sütünden yapılır. Şekil olarak çeçil peynirine benzese de çeçil peynirinden daha tuzsuzdur.

Tuzsuz yapısı ile uzun süre saklanmayan dil peyniri, sütlü bir tada sahiptir. Kaşar peynirinden daha yumuşak bir kıvamı olan dil peyniri, kesildiğinde tel tel parçalara ayrılır. Halk arasında künefe peyniri olarak bilinen dil peyniri mozarella peynirine benzetilir.

Dil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Dil peyniri az tuzlu tadı, hafif kremsi kıvamı ve kolay eriyen yapısı ile mutfakta geniş bir kullanıma sahiptir. Öncellikle kahvaltılarda tüketilen dil peyniri, hem farklı peynirler ile karıştırılarak hem de tek başına tost yapılır. Kolay eridiği için ev yapımı pizzalarda kullanılır ve pastırmanın yanında yenir.

Bunun yanında taze fesleğen ve zeytinyağı ile uyumlu bir tada sahiptir. Kuymak gibi yöresel yemeklere eklenir ve mozarella peynirinin kullanıldığı her yemeğe rahatlıkla konulabilir. Tiramisu gibi tatlıların yapımında kullanılan dil peyniri özellikle kadayıf ve tereyağı ile hazırlanan künefe tatlısının ana malzemesidir.

Dil Peyniri Nasıl Saklanır?

İçinde oldukça az tuz bulunan dil peyniri uzun ömürlü bir peynir türü değildir. Genellikle küçük paketler içinde satılan dil peyniri, alındıktan kısa süre sonra tüketilmelidir. Dil peyniri buzdolabının içinde hava alan bölmede saklanmalıdır. Ancak buzdolabında saklanmadan önce pamuklu bir beze sarılırsa daha uzun süre taze kalır.

Beze sarıldıktan sonra hava alacak bir saklama kabına konan dil peyniri, birkaç gün arayla kontrol edilip 10 güne kadar saklanabilir. Dil peynirini sarmak için kullanılan bezin ince olması gerekir ve birkaç gün arayla peynir kontrol edildiğinde bezin nemlenmiş olduğu fark edilirse kuru bir bez ile değiştirilmelidir.

Dil Peynirinin Faydaları

  • Tuzsuz bir peynir olduğu için kalp sağlığını olumsuz etkilemez.
  • Dil peyniri perhiz peyniri olarak kullanılır ve diyet yaparken tercih edilir.
  • Özellikle çocukların kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Yüksek oranda kalsiyum içerdiği için diş gelişimini destekler.

Bu lezzetleri sizde çok seveceksiniz.

Dil Peyniri (500 Gr.) ürününü alan müşterilerimiz başka hangi ürünleri alıyor?

En çok sipariş edilen ürünlerimiz arasında şunu gördük. Dil Peyniri (500 Gr.) ürünümüzü satın alan müşterilerimiz aşağıdaki ürünleride beğenerek satın alıyor. Sizin damak tadınıza da güveniyor ve bu ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz.

neden göle peyniri?

Dedelerimizden miras kalan geleneksel yöntemleri yenilenen teknoloji ile birleştirip el değmeden leziz peynirler üretiyoruz.

Göle , Türkiye'nin en soğuk hava şartlarına sahip yerlerinden birisidir. Dedelerimiz bu zor iklim şartlarında yaşamlarını sürdürebilmek için yüksek rakımlı yaylalarda otlattığı ineklerden taze sütleri alıp ailemize yetecek kadar peynir ve çeşitli ürünler üretirdi. Komşu iller ile ticaretlerini geliştirip peynir verip meyve alırlardı. Zamanla eşsiz lezzete sahip bu peynirler ile yaptıkları bu küçük ticaret yerini mesleğe bıraktı. Baba mesleği olarak sürdürdüğümüz mandıracılıkta teknolojinin getirdiği ve sistemin gerektirdiği bütün gereksinimleri eksiksiz yaparak dedelerimizden kalan o geleneksel yöntemleri devam ettiriyoruz.

Ücretsiz Kargo

Web sitemizden yapacağınız 200 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo imkanı

Güvenli Paketleme

Sipariş verdiğiniz ürünleri özel ambalajlarla güvenli bir şekilde paketlenir.

Kaliteli Üretim

Dedelerimizden miras yöntemleri teknoloji ile geliştirerek üretim kalitemizi arttırdık.
Tüm Hakları Saklıdır - Göle Peyniri © 2021

golepeyniri.com bir Koçhan Süt Ürünleri iştirakidir. Web sitemizde bulunan hiç bir yazılı ve görsel materyalin izinli / izinsiz kullanımı yasaktır.

web tasarım