Eski Kaşar Peyniri (13,5 Kg.)

Eski Kaşar Peyniri (13,5 Kg.)

800,00TL

Eski Kaşar Peyniri

Zaman geçtikçe doğal olana dönüş artmaktadır. Gıdaların katkı maddesi içermesi, ilaçlar ile pişirilmiş olması gibi durumlar bu doğal olana dönüşün asıl nedenidir. Göle eski kaşar peyniri, doğal kaşar peyniri arayışına girenler için adeta altın niteliğindedir. Meralarda, 1500 çeşit el değmemiş doğal bitki ile otlanan hayvanların; günün ilk saati ve akşam saatleri olmak üzere günde iki defa sağılan sütleri hakiki Göle eski kaşar peyniri yapımında kullanılmaktadır.

Eski Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

Öncelikle taze sağılmış inek sütü kaynatılır. Kaynayan inek sütünün 30-33 derece aralığında ılıması beklenir. 30-33 derece ısı aralığına gelen süte 2 çorba kaşığı yoğurt eklenir. Yoğurdun süt içerisinde homojen karışabilmesi için iyice karıştırılır ve kabın ağzı iyice kapatılır. Hava almayacak şekilde kapatılan kap, kalın bir örtü ile sarılır. Yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekleyen kaba su formundaki peynir mayası da eklenir ve karıştırılır. Bu karışım da 40-45 dakika bekletilir. Kaşar peynirinin olup olmadığını anlamak için şu iki kriter mevcuttur: Peynir yüzeyinde yeşil renkte pıhtılar varsa geç, hala elinize yapışıyor ise müdahale için erken demektir. Oluşan ve tam zamanında müdahale edilen peynir pıhtıları özel peynir bıçağı ile kırılır ve içinden çıkan su ısıtılır. Isınan su bir tülbent yardımı ile süzülür. Peynirin tamamen süzülmesi için üzerine ağırlık konulan tülbendin 2-3 saat beklemesi gerekmektedir. Peynir özü haline gelen tülbentteki parça ince olacak bir şekilde dilimlenir ve kaynar suda haşlanır. Haşlama esnasına suya atılan peynir özü uzuyor ise peyniriniz olmuş demektir. Hazır olan bu öz, haşlana-haşlana hamur haline getirilir. Güzelce yoğrulduktan sonra kalıplara koyulur. Kalıpta 20 gün kadar bekleyen Göle eski aşar peyniri, tüketime hazır hale gelmiş olur.

Taze Kaşar Peyniri ile Eski Kaşar Peyniri Arasındaki Fark Nedir?

  • Eski kaşar peyniri, taze kaşara kıyasla daha yüksek besin değerine sahiptir.
  • Eski kaşarın saklama ömrü taze kaşara göre daha fazladır.
  • Eski kaşar, tat ve aroma bakımından taze kaşardan farklıdır. Taze kaşara oranla daha yoğun bir tadı vardır.

Piknik Kaşar Peyniri Nasıl Saklanır?

Hakiki Göle eski kaşar peyniri saklanırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur hava almaması gerektiğidir. Hava alan kaşar vaktinden önce bozulacaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer unsur kaşarın nemden uzak serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerektiğidir. Göle Eski Kaşar Peynirinizi saklamak için kağıt bir havluya sarıp ardından cam bir kaba koyarak buzdolabınızın çok soğuk olmayan bir bölmesinde muhafaza edebilirsiniz.

Bu lezzetleri sizde çok seveceksiniz.

Eski Kaşar Peyniri (13,5 Kg.) ürününü alan müşterilerimiz başka hangi ürünleri alıyor?

En çok sipariş edilen ürünlerimiz arasında şunu gördük. Eski Kaşar Peyniri (13,5 Kg.) ürünümüzü satın alan müşterilerimiz aşağıdaki ürünleride beğenerek satın alıyor. Sizin damak tadınıza da güveniyor ve bu ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz.

neden göle peyniri?

Dedelerimizden miras kalan geleneksel yöntemleri yenilenen teknoloji ile birleştirip el değmeden leziz peynirler üretiyoruz.

Göle , Türkiye'nin en soğuk hava şartlarına sahip yerlerinden birisidir. Dedelerimiz bu zor iklim şartlarında yaşamlarını sürdürebilmek için yüksek rakımlı yaylalarda otlattığı ineklerden taze sütleri alıp ailemize yetecek kadar peynir ve çeşitli ürünler üretirdi. Komşu iller ile ticaretlerini geliştirip peynir verip meyve alırlardı. Zamanla eşsiz lezzete sahip bu peynirler ile yaptıkları bu küçük ticaret yerini mesleğe bıraktı. Baba mesleği olarak sürdürdüğümüz mandıracılıkta teknolojinin getirdiği ve sistemin gerektirdiği bütün gereksinimleri eksiksiz yaparak dedelerimizden kalan o geleneksel yöntemleri devam ettiriyoruz.

Ücretsiz Kargo

Web sitemizden yapacağınız 1.500 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo imkanı

Güvenli Paketleme

Sipariş verdiğiniz ürünleri özel ambalajlarla güvenli bir şekilde paketlenir.

Kaliteli Üretim

Dedelerimizden miras yöntemleri teknoloji ile geliştirerek üretim kalitemizi arttırdık.
Tüm Hakları Saklıdır - Göle Peyniri © 2024

golepeyniri.com bir Koçhan Süt Ürünleri iştirakidir. Web sitemizde bulunan hiç bir yazılı ve görsel materyalin izinli / izinsiz kullanımı yasaktır.

Kurumsal WEB Tasarım ve E-ticaret Hizmetleri